Zastawa stołowa na święta – nowoczesna czy tradycyjna?

Są takie dni, kiedy chcemy, aby nasz stół prezentował się bardziej uroczyście, elegancko, aby swoim wyglądem podkreślał rangę wydarzenia. Nic więc dziwnego, że w wielu domach podczas świąt pojawiają się na stole tematyczne dekoracje, jak i zastawa stołowa, którą niejednokrotnie wyjmuje się tylko na szczególne okazje. Ale na którą z nich powinniśmy się zdecydować? Na tradycyjną czy nowoczesną? Na całkowicie gładką czy ze wzorkiem? Wybór jest tutaj naprawdę duży.

Warto to przemyśleć

Zanim zdecydujemy się na zakup określonej zastawy stołowej, powinniśmy się zastanowić, jaka powinna być i co nam się tutaj najbardziej podoba. Możemy zdecydować się na zastawę tradycyjną, która będzie miała okrągłe talerze, będzie biała, a do tego zazwyczaj będzie gładka. Możemy też wybrać nowoczesną zastawę stołową i wówczas będzie ona kwadratowa, do tego w kolorze białym, czarnym lub szarym.

Co więcej, warto się zastanowić, czy ma to być zastawa, którą będziemy wyciągać tylko na święta czy taka, z której będziemy korzystać też na co dzień. Jeśli ma być odświętna, to można pokusić się o taką, na jakiej będą naniesione świąteczne motywy, dzięki czemu będzie idealnie pasowała do charakteru danego wydarzenia, a z nowoczesnej będziemy mogli wybrać w kolorze: pudrowym, écru albo mięty. Jeżeli jednak chcemy z niej korzystać również na co dzień, to powinniśmy wybrać gładką, albo w uniwersalny wzór np.

kwiatowy.

Co jeszcze jest ważne?

Zastanawiamy się, co jeszcze jest ważne podczas wyboru zastawy stołowej na święta? Musimy zorientować się dla ilu osób jest ona przeznaczona i czy wystarczy dla wszystkich, którzy mają zasiąść z nami tego dnia przy stole. Po drugie, trzeba sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana, tak aby nie tylko prezentowała się elegancko, ale również żeby była wytrzymała.

Warto również zobaczyć, czy może być myta w zmywarce, bo to znacznie ułatwi nam sprzątanie po rodzinnym obiedzie, zwłaszcza jeśli będzie w nim brało udział więcej osób. Można też popatrzeć, czy dany serwis posiada dodatki, takie jak: waza, sosjerka czy cukierniczka, bo wówczas całość będzie się prezentowała naprawdę wspaniale. Warto pomyśleć, czy jesteśmy bardziej tradycjonalistami, czy wolimy nowoczesny wygląd.

Od tego w dużej mierze będzie zależało, jaka zastawa stołowa na święta się u nas pojawi i która z nich bardziej będzie nam się podobała.