Jak wybrać zastawę stołową?

Nawet najlepsze dania na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy mieli ich na czym jeść. Dodatkowo warto pamiętać, że jemy nie tylko ustami, ale również oczami. Dlatego im lepiej podane będą nasze potrawy, im piękniej będzie prezentowała się zastawa stołowa, którą tutaj wykorzystamy, tym większe będzie wrażenie końcowe, jakie uda nam się zrobić.

Dlatego warto się zastanowić, na jaką zastawę stołową powinniśmy się zgodzić, tak aby mieć pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, jak duża ma być nasza zastawa. Czy ma być ona na 6, 12, 18 czy 24 osób? Im więcej ludzi pragniemy u siebie gościć, tym większą powinniśmy mieć zastawę, tak abyśmy mieli pewność, że wszyscy będą mogli mieć równe talerze i całość będzie prezentowała się spójnie i elegancko.

Dodatkowo warto się zastanowić nad tym czy nasza zastawa ma mieć kształt koła czy może bardziej podobają nam się talerze kwadratowe. Na co się nie zdecydujemy, warto dopilnować, aby cała nasza zastawa stołowa była utrzymana w jednakowym stylu.

W jakim kolorze?

Jeżeli wolimy postawić na klasykę, która zawsze się sprawdza, to warto kupić talerze w kolorze białym, bez żadnych ozdób, albo z delikatnym tylko nadrukiem.

Jeśli to właśnie będzie nasz wybór, to koniecznie powinniśmy pomyśleć o tym, aby ożywić chociaż trochę nasz stół, za pomocą kolorowego obrusu, albo kolorowych serwetek. Wówczas całość będzie wyglądała elegancko, ale jednocześnie prosto i klasycznie. Z drugiej strony możemy zdecydować się na nowoczesną zastawę stołową, która będzie oferowana w różnych kolorach: czarnym, miętowym czy różowym.

Taka zastawa będzie się prezentowała bardzo ciekawie, jednak pamiętajmy, że wówczas reszta dekoracji powinna być utrzymana raczej w delikatnych barwach, dzięki czemu nie przytłoczymy stołu i sprawimy, że mimo kolorowej zastawy, będzie się on prezentował bardzo gustownie. Obecnie do wyboru mamy różnego rodzaju zastawę stołową, a im więcej będziemy jej się przyglądać, tym większy możemy mieć problem z dokonaniem wyboru. Najważniejsze jednak jest to, aby nasza zastawa stołowa była jak najlepszej jakości, a jeśli zdecydowaliśmy się na taką, która posiada delikatny nadruk, to warto sprawdzić czy można ją myć w zmywarce, czy lepiej jednak tego nie robić, bo nadruk mógłby się zmazać.