Savoir vivre – rodzaje sztućców. Do jakich potraw służą?

Na co dzień korzystamy raczej z łyżki, łyżeczki, widelca oraz noża. Wszyscy wiedzą, jakich sztućców do czego użyć i raczej nie zastanawiamy się nad tym, że tak naprawdę do wyboru mamy znacznie więcej sztućców, które choć może nie są używane na co dzień, to jednak w sytuacjach bardziej oficjalnych, jak najbardziej mogą się pojawić. Dlatego warto znać podstawowe zasady savoir vivre dotyczące sztućców, tak aby mieć pewność, że w razie konieczności będziemy widzieli, jak się zachować przy stole.

Najważniejsze!

Nawet jeżeli nie rozróżniamy wszystkich sztućców, jakie mogą się pojawić przy naszym talerzu, to i tak warto znać kilka zasad, dzięki którym będziemy mieli szansę na uniknięcie wpadki. Przede wszystkim pamiętajmy, aby korzystać ze sztućców w kolejności od zewnątrz do środka. A więc z tych, które są najbliżej talerza powinniśmy skorzystać w ostatniej kolejności.

Dodatkowo jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, jeśli nie do końca wiemy, czy powinniśmy skorzystać z dwóch sztućców czy z jednego, jeśli nie mamy pewności, czy te które chcemy wziąć są tymi właściwymi, to zawsze możemy próbować dyskretnie podejrzeć inne osoby, sprawdzić co robią i z których sztućców korzystają. Dzięki temu także może nam się udać uniknąć pomyłki.

Jakie są różnice?

Mogłoby się wydawać, że łyżka do zupy może mieć tylko jeden, uniwersalny kształt.

Okazuje się jednak, że jeśli jemy zupę z makaronem albo warzywami, to powinniśmy korzystać z łyżki podłużnej. Jeśli znowu raczymy się zupą krem, powinniśmy wybierać łyżkę zaokrągloną. Inne też będą noże i widelce, z których powinniśmy korzystać podczas jedzenia ryb i te po które powinniśmy sięgać do steków.

Specjalne sztućce będą nam również zaproponowane podczas jedzenia raków, homarów i ostryg, a wszystko to po to, aby jedzenie tych potraw było jak najłatwiejsze i przyjemniejsze. Tak samo jak do deserów zamiast łyżeczki będziemy mieli specjalny, mały widelczyk. Co prawda na co dzień raczej nie korzystamy z tak różnorodnych sztućców, nie mniej warto wiedzieć o ich istnieniu, tak by w razie czego spokojnie móc sięgnąć po te odpowiednie.

Nie jest łatwo zapamiętać je wszystkie, ale jeśli będziemy się stosować do zasady, że w pierwszej kolejności sięgamy po te, które znajdują się na zewnątrz, to istnieje szansa, że uda nam się uniknąć pomyłki i cały posiłek minie w przyjemnej atmosferze.