Jak dobrać zasłony do wnętrza

Zasłony to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające zasłonić okna, jeśli zachodzi taka potrzeba. To także świetny sposób na zmianę wystroju. Co więcej, możemy to zrobić szybko, tanio i przy minimalnym zaangażowaniu. Jeśli tylko dobrze dobierzemy zasłony, to możemy być pewni, że całkowicie odmienimy charakter danego pomieszczenia.

Jak zakładane?

Zanim wybierzemy konkretne zasłony, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób mają być one mocowane. Możemy je przyczepić za materiał, a wówczas będziemy potrzebować do tego specjalnych żabek lub haczyków, które będą zasłonę przytrzymywały. Z drugiej strony możemy wybrać takie, które mają specjalne szelki albo kółka, wówczas po prostu nasuwamy je na karnisz. Jednak zanim zdecydujemy, który rodzaj zasłon chcemy mieć w swoim domu, powinniśmy zobaczyć, czy faktycznie będziemy mogli je bez problemu założyć na miejsce.

Będziemy je zasłaniać?

To, czy planujemy używać zasłon do zasłaniania okna, też ma znaczenie w kontekście wyboru.

Jeżeli wiemy, że będziemy je co chwilę przesuwać, to lepiej zrobimy, jeśli wybierzemy sięgające do parapetu albo te kończące się maksymalnie 1,5 cm nad podłogą. Jednak jeśli mają one służyć tylko do ozdoby i wiemy, że nie będziemy ich przesuwać, to możemy pozwolić sobie na takie dłuższe o 20 cm, które będą leżały na podłodze, ładnie się na niej układając.

Jak dopasować do aranżacji?

Wybierając zasłony, powinniśmy pamiętać o jednej zależności. Jeśli w naszym pokoju jest dużo kolorów, wiele ozdób, to lepiej zrobimy, jeśli wybierzemy zasłony w jasnych kolorach, bez żadnego wzoru, takie, które będą stonowane. Ale mając pokój w jasnych barwach, bez wielkich ozdób, warto zainwestować w zasłony kolorowe, z nadrukami, albo nawet takie, które mają 2 lub 3 kolory. Wówczas one będą najważniejszą częścią takiego pokoju i pomogą nam przełamać jego nudę. Im bardziej więc stonowany wystrój wnętrz, tym bardziej możemy zaszaleć z kolorem i wzorem na zasłonach. Warto zobaczyć propozycje na zasłony, które mogą nam się spodobać. Jednak pamiętajmy, że chodzi tutaj nie tylko o jakość materiału, z którego są wykonane, ale również o to, aby pasowały do wystroju danego pomieszczenia.

W dużym pokoju ładnie będą wyglądały ciężkie zasłony, w małym lepiej postawić na zasłony lekkie, które nie będą wizualnie zmniejszały pokoju.