Jakie zasłony do salonu wybrać?

Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby móc wizualnie odmienić salon. Co więcej, nie potrzeba na to wydawać wielkich pieniędzy, a wprowadzenie takiej zmiany nie zabierze nam wiele czasu. To oznacza, że naprawdę szybko i tanio możemy odmienić nasz salon, pod warunkiem, że wybierzemy do niego odpowiednie zasłony.

Ciężkie czy lekkie?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że do wyboru będziemy mieli ciężkie zasłony, które sztywno będą opadały ku ziemi i które właściwie będą przypominały trochę kotarę. Z drugiej strony, możemy się zdecydować się na delikatne zasłony, które będą zwiewne i lekkie. To, na które powinniśmy się zdecydować, będzie zależało od wielkości naszego pokoju.

Jeśli jest on duży i mamy w nim sporo miejsca, to spokojnie w naszym salonie mogą się znaleźć takie cięższe zasłony. Jeśli nasz pokój jest mały, to musimy wybrać delikatniejsze, bo w przeciwnym razie pomniejszymy wizualnie nasz salon. W drugą stronę, do dużego salonu, do którego dociera dużo słońca, możemy zakupić zasłony w ciemnych kolorach, jaśniejsze lepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Podpięte czy puszczone?

Warto również zastanowić się, jak chcemy mieć ułożone te zasłony. Czy mają one delikatnie spływać ku podłodze, czy może chcemy, aby okno było w całości widoczne i będziemy chcieli je podpiąć po bokach. W tym drugim przypadku również powinniśmy się zdecydować na lekkie zasłony, które będziemy mogli dowolnie spinać, układać i marszczyć, dopóki nie znajdziemy takiego ich ułożenia, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom.

Dodatkowo warto wiedzieć, że możemy takie zasłony traktować tylko jako ozdoby, więc będą się ciągle znajdowały w tym samym miejscu. Ale poza ozdobą, mogą także spełniać praktyczną funkcję, kiedy będziemy nimi zasłaniać wieczorem okno. Wówczas ciemniejsze i z grubszego materiału lepiej będą nas chroniły przed wzrokiem innych osób, jak i lepiej będą nas odgradzały od wstającego słońca, bo nie będą przepuszczały aż tak dużo światła.

Trzeba się na początku dobrze zastanowić, jaką funkcję mają spełniać nasze zasłony w salonie. Czy tylko dekoracyjną, czy również praktyczną. Dodatkowo warto pomyśleć, jaki ich kolor i jaka gramatura najlepiej będą pasowały do naszych potrzeb.

Jeśli wszystko tutaj dokładnie dobierzemy, to możemy być pewni, że efekt końcowy przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.