Jak wybrać praktyczny obrus do jadalni?

Nawet najpiękniejszy stół nie będzie się ładnie prezentował, jeśli nie położymy na nim ładnego obrusu. Tak samo podczas przygotowywania uroczystego obiadu, wygląd stołu w znacznej mierze będzie zależał od obrusu, który będzie go przykrywał i od zastawy, jaka będzie się na nim znajdowała. To oznacza, że warto się przyjrzeć, jakie obrusy są nam proponowane, tak abyśmy wiedzieli, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Przede wszystkim rozmiar

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego nakrycia stołu w jadalni, powinniśmy najpierw tenmebel dokładnie zmierzyć. Jeśli już znamy jego wielkość, to należy do niej dodać ok. 50 cm, bo wówczas będziemy mieli pewność, że rozłożony obrus, będzie nam ładnie zwisał z każdej strony, co sprawi, że całość będzie się prezentowała naprawdę okazale.

Z czego wykonany?

Warto wiedzieć, że proponowane obrusy wykonane mogą być z różnych materiałów. Możemy więc wybierać w lnianych, które będą prezentowały się bardzo elegancko, będą wytrzymałe, ale jednocześnie musimy się liczyć z tym, że mogą one być dość drogie. Mamy też bawełniane, które także prezentują się ładnie, są eleganckie, a jednocześnie trochę tańsze od poprzednich. Możemy wybierać też obrusy lniano-bawełniane. One idealnie nadają się do codziennego użytku, są grube, stabilne i trudno je zabrudzić. Musimy się jednak liczyć z tym, że z biegiem czasu kolorowe nadruki mogą na nich blaknąć, przez co utrzymanie ich w dobrym stanie może być uciążliwe.

A może coś innego?

Coraz częściej zamiast tradycyjnego obrusu wybierane są różnego rodzaju podkładki i filcowe serwetki. One nie powinny wychodzić poza obrys stołu, ponieważ są sztywne i nie będą ładnie zwisały. Niemniej, może się okazać, że wielość ich kolorów i wzorów sprawi, że znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Coś, co będzie dekoracją nie tylko stołu, ale i całej jadalni, i co jednocześnie będzie idealnie nadawało się na co dzień. Do wyboru mamy wiele rodzajów obrusów, serwetek i bieżników, dlatego warto pomyśleć, co lepiej sprawdzi się na każdy dzień, a co powinniśmy wykorzystać podczas uroczystych obiadów. W tym drugim przypadku możemy także skorzystać ze specjalnych serwetek.

One z jednej strony będą wspaniałą dekoracją, a z drugiej będą chroniły obrus przed poplamieniem. Co więcej, po wszystkim wystarczy je tylko wyrzucić.