Zasłony i firany do salonu – jak wybrać odpowiednią aranżację okna

Czasami zapominamy jak ważna jest odpowiednia dekoracja okna. Z jednej strony może ona sprawić, że nasz pokój będzie się prezentował lekko, albo ciężko, a z drugiej możemy dzięki niej odciąć się od tego, co dzieje się na zewnątrz. Dlatego też warto zobaczyć z czego możemy tutaj wybierać, tak abyśmy mieli pewność, że znajdziemy dla siebie takie firany i zasłony, które idealnie będą pasowały do danego pomieszczenia i sprawią, że będzie się ono prezentowało naprawdę wspaniale.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaką funkcję mają spełniać wybrane przez nas zasłony i firany. Jeśli chodzi tylko o dekorację w danym pomieszczeniu, to możemy zdecydować się na coś lekkiego, zwiewnego i jasnego. Jeśli jednak wiemy, że będziemy je wykorzystywać do zasłaniania okna, to warto zdecydować się na grubsze i ciemniejsze, takie które świetnie będą chroniły nas przed słońcem i hałasem, które będą na zewnątrz.

Dodatkowo jeśli takie zasłony mają się przesuwać, to musimy do nich zastosować odpowiednie karnisze, tak aby dawały nam one taką możliwość.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że podczas doboru firan i zasłon do konkretnego pomieszczenia, jego wielkość i aranżacja będą miały ogromne znaczenie. Jeśli pokój jest mały, a w dodatku urządzony w ciemnych kolorach, to powinniśmy się zdecydować na zasłony jasne, które będą go optycznie powiększały i sprawią, że będzie w nim trochę jaśniej.

Jeśli mamy duży pokój, a dodatkowo jest on zaaranżowany w jasnych kolorach, to śmiało możemy się zdecydować na ciemniejsze zasłony, które pozwolą nam przełamać tą jasność, a jednocześnie nie będą danego pomieszczenia przytłaczały.

Firany też są różne

Podczas wybierania firan powinniśmy się zastanowić, jaka ma być ich długość. Czy mają sięgać do parapetu, kilka centymetrów nad podłogą, a może mają się na niej elegancko układać? Czy mają być grube z gęstym haftem przez który ciężko będzie dostrzec co jest na zewnątrz, a więc łatwiej będzie się od tego odciąć? A może mają być lekkie, zwiewne i bez żadnego haftu? Tak naprawdę to jakie ostatecznie firany wybierzemy, w znacznym stopniu powinno zależeć od tego, co najbardziej nam się podoba.

Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości wyboru. Może się wówczas okazać, że będziemy mile zaskoczeni różnorodnością produktów, a więc łatwiej będzie nam wybrać coś odpowiedniego dla nas.