Jak poprawnie rozłożyć oraz przechowywać choinkę sztuczną?

Decydując się na zakup sztucznej choinki, mamy nadzieję, że będzie nam ona służyła przez dłuższy czas. Chcemy, aby to był wydatek na kilka najbliższych lat, a to oznacza, że niejednokrotnie jesteśmy w stanie nawet więcej za nią zapłacić, byle mieć pewność, że jest dobrej jakości. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet najdroższa sztuczna choinka nie zostanie z nami przez lata, jeśli nie będziemy odpowiednio o nią dbać.

Ważne jest rozłożenie

Kupiliśmy sztuczną choinkę i trzeba się teraz zabrać za jej rozłożenie. Jeśli zrobimy to prawidłowo, to możemy być pewni, że stanie się wspaniałą dekoracją naszego pokoju. Na początek powinniśmy wyjąć i złożyć stelaż, tak aby miała ona masywne podparcie, na którym będzie mogła stać. Później trzeba wyjąć samą jej część, pamiętając, że choinki mierzące ponad 150 cm składają się z dwóch części.

Najpierw wyjmujemy dolną, umieszczamy ją w stelażu i zabieramy się za rozkładanie jej gałęzi. Mogą się one okazać dość ostre, dlatego nie zaszkodzi jeśli założymy rękawiczki. Kiedy gałęzie z dolnej części będą już rozłożone, zauważymy otwór w stelażu, w który powinniśmy wsunąć górną jej część. Po jej zamontowaniu, tutaj także należy rozłożyć gałęzie, a także wyprostować szczyt choinki, tak aby stała prosto i równo. Jeśli stoi już stabilnie, to nie pozostanie nam już nic innego, jak zająć się jej dekorowaniem.

Czas ją schować

Nawet przy najpiękniejszej choince przychodzi taki czas, że trzeba ją schować. Warto wówczas pamiętać, że sztuczne choinki nie przepadają za ciasnymi miejscami.

Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli ją zostawić taką rozłożoną, bez wciskania jej do wąskiej szafy czy z powrotem do kartonu. Dodatkowo powinna być przechowywana w chłodnym miejscu i powinniśmy unikać jej rozkładania każdego roku. Wówczas będziemy mieli pewność, że jej sztuczne igliwie przez długi czas będzie się mocno trzymało, a to oznacza, że i przez kolejne lata nasza choinka będzie gęsta i piękna. Jeśli już musimy ją złożyć, to starajmy się jak najmniej ściskać ze sobą gałęzie, starajmy się jej nie ugniatać, bo to tylko będzie powodowało wypadanie igliwia, a dodatkowo może powodować, że gałęzie będą się odkształcały i w kolejnym roku nie będą się już prezentowały aż tak ładnie. Na wybór choinki poświęcamy sporo czasu, nie szczędzimy też pieniędzy ani na nią samą, ani na ozdoby, które mają się na niej znaleźć. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli w jaki sposób ją rozłożyć i jak ją później przechowywać, tak aby mieć pewność, że dobrze wpłyniemy na jej żywotność i że nie przyczynimy się do jej zniszczenia. Dlatego pamiętajmy, że sztuczne choinki nie lubią być składane, one nie lubią ciasnych pomieszczeń.

Z tego też powodu, w miarę możliwości, powinniśmy je zostawiać jak najbardziej rozłożone, w ciemnym i chłodnym miejscu.